اتوموبی
روغن و مایعات
قطعات بدنه و داخل کابین
فیلتر و صافی
سیستم ترمز
لوازم برقی و الکترونیک
سوخت رسانی و اگزوز
موتور و انتقال قدرت
فرمان، جلوبندی و تعلیق
لاستیک و رینگ
برف پاک کن و قطعات

ترموستات موتور

فیلترهای انتخابی

توضیحات دسته‌بندی

ترموستات چیست

ترموستات یک دستگاه تنظیم کننده است که دمای یک سیستم فیزیکی را حس می کند و اقداماتی را انجام می دهد تا دمای سیستم در نزدیکی نقطه تنظیم مورد نظر، حفظ شود. ترموستات ها در هر دستگاه یا سیستمی که تا دمای نقطه تعیین شده گرم یا سرد می شود استفاده می شود. نمونه هایی از جمله گرمایش ساختمان، گرمایش مرکزی، سیستم های تهویه مطبوع، سیستم های تهویه مطبوع، آبگرمکن، و همچنین تجهیزات آشپزخانه شامل اجاق ها و یخچال ها و دستگاه های جوجه کشی پزشکی و علمی، زمینه هایی هستند که از ترموستات استفاده می شود. ترموستات به عنوان یک دستگاه کنترل "حلقه بسته" عمل می کند، زیرا به دنبال کاهش خطا بین دمای مورد نظر و اندازه گیری شده است. گاهی اوقات ترموستات عناصر حسی و کنترلی یک سیستم کنترل شده را مانند ترموستات خودرو ترکیب می کند.

ترموستات در خودرو، یکی از اجزای اصلی سیستم خنک کننده موتور است که به تنظیم جریان مایع خنک کننده بین رادیاتور و موتور کمک می کند. در حالی که ممکن است از نظر اندازه کوچک باشد (در کف دست شما قرار می گیرد)، کارهایی که انجام می دهد برای اینکه موتور شما در دمای کارکرد ایمن بماند، بسیار مهم است. گرمای بیش از حد طولانی مدت، در نهایت می تواند منجر به  ترک خوردن یک قطعه موتور یا گسسته شدن واشرها شود. ترموستات ماشین شما در عین سادگی، یک جزء حیاتی است. این قطعه دریچه ای است که در سیستم خنک کننده ماشین شما قرار دارد.

 

ترموستات چگونه کار میکند؟

همانطور که مایع خنک کننده در موتور جریان می یابد، گرمای اضافی را جذب می کند. پس از خروج از موتور، به رادیاتور می رود تا در آنجا گرمای اضافی برداشته شود. سپس در مسیر خود از طریق سیستم خنک کننده، چند توقف دیگر می کند و دوباره به موتور برمی گردد. ترموستات در اصل دریچه ای بین موتور و رادیاتور است. هنگامی که مایع خنک کننده در موتور بسیار داغ می شود، این شیر باز می شود و اجازه می دهد تا به رادیاتور منتقل شود و در آنجا سرد شود. اگر گرم نشده باشد، ترموستات بسته می ماند و به گردش مایع خنک کننده در داخل بلوک ادامه می دهد. این امر باعث می شود که مایع خنک کننده در موتور شما، بدون در نظر گرفتن دمای بیرون در محدوده دمای خاصی بماند.

 

چطور سلامت ترموستات را بررسی کنیم؟

خوشبختانه بررسی ترموستات بسیار ساده است. ابتدا موتور را روشن کرده و بگذارید یک یا دو دقیقه بیکار بماند. پس از آن، درپوش رادیاتور را پیدا کرده و بردارید و داخل آن را بررسی کنید تا ببینید آیا مایع خنک کننده ای در حال جریان است یا خیر. در این مرحله، موتور نباید آنقدر داغ باشد که به مایع خنک کننده نیاز باشد، بنابراین نباید جریان پیدا کند. اگر اینطور باشد، شیر احتمالاً باز مانده است که اجازه داده مایع به داخل رادیاتور، راه پیدا کند.

احتمال دیگر این است که شیر در حالت بسته، مانده باشد. برای بررسی این موضوع، اجازه دهید موتور گرم شود تا به دمای کارکرد مطلوب خود برسد. سپس نگاه کنید تا ببینید آیا مایع خنک کننده در حال جریان است یا خیر. در صورتیکه با باز کردن در رادیاتور، مایعی داخل آن ندیدید، نشان دهنده خراب بودن ترموستات است. در این حالت، آمپر خودرو نیز رفته رفته بالا می رود و داغی موتور را نشان می دهد.

 

خرید ترموستات

ترموستات خودرو، با توجه به نقشی که دارد، جز حیاتی ترین قطعات محسوب می شود. عملکرد ترموستات برای حفظ سلامت موتور خودرو اهمیت بسیار زیادی دارد. برای خرید ترموستات خودرو، می توانید درخواست خرید خود را از بازار آنلاین اتوموبی ثبت کنید. همکاران ما در اتوموبی، از  دانش افراد با تجربه بهره برده اند تا شرایط خریدی راحت و بدون دغدغه را برای هموطنان در تمام نقاط ایران، فراهم کنند. این اطمینان را داشته باشید که تمامی محصولات به صورت اصل و در کوتاه ترین زمان ممکن برای شما ارسال خواهند شد.

قیمت ترموستات

عوامل زیادی در تعیین قیمت ترموستات دخیل هستند. قیمت این قطعه، با توجه به شرکت تولید کننده خودرو و برند آن متفاوت است. به طوریکه هزینه ترموستات ماشین هایی که مدل بالاتری دارند، یا خارجی هستند بیشتر است. شرکت تولید کننده ترموستات نیز در تغیین قیمت آن نقش دارد، به طور کلی هرچه کیفیت ترموستات بالاتر باشد و حساسیت دمایی بالاتر و دقیق تری داشته باشد، قیمت بیشتری دارد. البته باید دقت لازم را داشت تا هنگام خرید این قطعه، محصول اصل و با ضمانت تهیه کنید.

در بازار آنلاین اتوموبی تمامی قطعات با ضمانت اصل بودن کالا ارائه می شوند. ما در اتوموبی از دانش روز مهندسی بهره برده ایم تا محصولات اصل و با کیفیت بالا را با مناسب ترین قیمت تهیه کنیم. کافیست درخواست خرید خود را ثبت کنید تا سفارش شما با بازگشت کالا و ضمانت اصل بودن، در اسرع وقت به تمامی نقاط ایران ارسال شود.