اتوموبی
قطعات بدنه و داخل کابین
برق و الکترونیک
لوازم مصرفی
سوخت رسانی و اگزوز
خنک کننده موتور، کولر، تهویه، بخاری
موتور و گیربگس
ترمز، جلوبندی، فرمان، باد

موتور فن رادیاتور

توضیحات دسته‌بندی

موتور فن چیست

در وسایل نقلیه امروزی از موتور احتراق داخلی استفاده می شود. به این معنی که طبق چرخه ای که برای آن تعریف شده است، از طریق احتراق نیروی لازم برای حرکت خودرو را فراهم می کند. طبیعی است که این فرآیند گرمای زیادی را تولید کند. به همین دلیل داخل تمامی وسیله های نقلیه، سیستم خنک کننده تعبیه شده است تا بتواند موتور را در دمای مطلوب نگهداری کند. در نتیجه، از وارد شدن آسیب به موتور و سایر اجزای خودرو جلوگیری می شود. سیستم خنک کننده اجزای مختلفی دارد که می توان به رادیاتور، ترموستات، منبع انبساط، فن رادیاتور و ... اشاره کرد. فن رادیاتور از طریق یک مدار الکتریکی فرمان حرکت را از کامپیوتر مرکزی خودرو یا ECU دریافت می کند. این فرمان، به صورت سیگنال الکتریکی به موتور فن می رسد.

فن در قسمت جلویی رادیاتور قرار دارد و وظیفه آن دور کردن هوای جاری در کنار لوله های رادیاتور است. در هنگام گرم شدن خودرو، مایع خنک کننده داخل رادیاتور جریان پیدا می کند و دمای خود را با هوای اطراف تبادل می کند، در نتیجه موجی از هوای گرم اطراف رادیاتور را فرا می گیرد.موتور فن، جریان هوا را زیاد می کند. به این صورت که سنسور دمای بالای موتور را حس کرده و به موتور فن سیگنالی ارسال می کند تا با چرخش خود، باعث جریان هرچه بیشتر هوا شده و به خنک شدن آن کمک کند. موتور فن با عملکرد خود باعث به حرکت در آوردن فن می شود که هوا را جابجا می کند. به این ترتیب هوای گرم از موتور جدا شده و هوای تازه جایگزین آن می شود.

 

انواع موتور فن

موتور فن به دو نوع تقسیم می شود:

  • موتور فن یک دور: همانگونه که از اسم آن مشخص است، این نوع موتور فن تنها یک حالت برای چرخاندن پروانه دارد.
  • موتور فن دو دور: این نوع، دو حالت برای چرخش دارد. منظور از حالت چرخش، سرعت چرخاندن پروانه است. می تواند پروانه را به دو صورت دور آرام و دور سریع بچرخاند و بسته به میزان گرمای موتور، قابل تنظیم است. اغلب در خودروها از این نوع موتور فن استفاده می شود.

موتور فن ماهیت الکتریکی دارد و اجزای مختلفی دارد که شامل:

  • موتور
  • قاب پروانه
  • پروانه
  • کانتور
  • دسته سیم
  • مقاومت حرارتی

می شود.

با بالا رفتن دمای آب، از ECU خودرو به فن سینگنالی ارسال می شود که دستور شروع حرکت به آن می دهد. این سیگنال در موتور فن های دو دور، بسته به دمای آب متفاوت است. در محدوده دمای 90 درجه در دور کند و دماهای بالاتر، دور سریع آن فعال می شود.

 

خرید موتور فن

موتور فن نقش خیلی مهمی در حفظ سلامت موتور ایفا میکند. به همین دلیل، جز قطعات حیاتی خودرو محسوب می شود که صحت و سلامت آن می بایست دائم بررسی شود. در صورت عملکرد نادرست آن، دمای موتور بالا می رود و بعنوان اولین هشدار، دمای بالا از طریق دماسنج به راننده نشان داده می شود. به همین دلیل، نیاز هست که سلامت عملکرد این قطعه به صورت مداوم بررسی شود. برای این کار، به علائم هشدار دهنده ای که در سیستم خودرو طراحی شده است، توجه کنید. در بازار آنلاین اتوموبی، انواع موتور فن با قیمت و کیفیت مناسب تهیه شده است. این مجموعه فعالیت خود را از سال 98 با مجموعه ای مهندسین و افراد با تجربه شروع کرده است و هدف آن، تامین بهترین قطعات داخلی و لوازم یدکی خودرو است. با خرید از اتوموبی این اطمینان را داشته باشید که سفارش شما در کوتاه ترین زمان به تمامی نقاط ارسال خواهند شد.

 

قیمت موتور فن

قیمت موتور فن، با توجه به یک دور و دو دور بودن آن متفاوت است. البته در حال حاضر در اکثر وسیله های نقلیه از موتور فن دو دور استفاده می شود. همچنین نوع و شرکت سازنده خودرو نیز در تعیین قیمت موتور فن، دخیل هستند. برای خرید موتور فن با بهترین و نازل ترین قیمت، می توانید درخواست خرید خود را از بازار آنلاین اتوموبی ثبت کنید. هدف اتوموبی از ابتدای تاسیس، شفاف سازی قیمت و اطلاعات تمامی محصولات بوده است. به همین دلیل تمامی قطعات را از بهترین کیفیت ها گلچین کرده و با کمترین میزان سود، در اختیار شما قرار داده است تا بتوانید هر آنچه که نیاز دارید را با مناسب ترین قیمت، تهیه کنید.