اتوموبی
قطعات بدنه و داخل کابین
برق و الکترونیک
لوازم مصرفی
سوخت رسانی و اگزوز
خنک کننده موتور، کولر، تهویه، بخاری
موتور و گیربگس
ترمز، جلوبندی، فرمان، باد

بوش طبق

توضیحات دسته‌بندی

بوش طبق

طبق ، بوش ها و سیبک ممکن است اصطلاحات رایج برای بسیاری از دارندگان وسایل نقلیه نباشد. اما آنها اجزای حیاتی سیستم تعلیق خودرو هستند که به لاستیک‌ها اجازه می‌دهند تا به آرامی و به‌صورت کنترل‌شده بالا و پایین بروند. بدون آنها، احتمالاً سواری خودرو خیلی لذت بخش نخواهد بود.

تعلیق و جلوبندی خودرو اجزای مختلفی دارد که باهمکاری یکدیگر سواری روان و راحت را برای خودرو رقم می زنند. بوش طبق قطعه ای مانند سیبک است که وظیفه اتصال قطعات مختلف را بر عهده دارد و هدف استفاده از بوش طبق، حذف لرزش و صدای مزاحم در سیستم تعلیق است.از نظر ظاهری، بوش طبق با سیبک متفاوت است. زیرا ساختار آنها از جنس اورتان یا لاستیک طبیعی است و حرکت آنها در یک جهت محدود است. بوش ها عملکردی شبیه به غضروف در مفاصل بدن دارند. غضروف فرسوده یا آسیب دیده منجر به تماس استخوان با استخوان و ناراحتی می شود. بوش های فرسوده یا آسیب دیده می توانند فلز را در تماس با فلز، سایش تایر، ناراحتی، صدا و لرزش قرار دهند.

 

انواع بوش طبق

با توجه به وظیفه ای که این قطعه در روانسازی حرکت و سیستم تعلیق دارد، در دو جنس مختلف عرضه می شود تا بتواند به خوبی وظیفه خود را انجام دهد:

 • لاستیک طبیعی: بوش با جنس لاستیک طبیعی از طول عمر و کشسانی خوبی برخوردار هستند، ولی تحمل دمای بالا را ندارند.
 • پلی اورتان: بوش های این جنس تحمل دمایی خوبی دارند و می توانند در دمای بالا، عملکرد خوبی از خود نشان دهند. اما انعطاف پذیری انواع لاستیک طبیعی را ندارند.

 

دلایل خرابی بوش طبق

وطیفه این قطعه روانسازی حرکت سایر قطعات است. در نتیجه، هرگونه فشار اضافی بر خودرو می تواند باعث آسیب و کاهش عمر مفید این قطعه شود. دلایل زیر می توانند در خرابی آن دخیل باشند:

 • تصادف های جاده ای
 • وزن بیش از حد خودرو
 • جنس نامرغوب
 • استفاده از مواد اولیه بی کیفیت در تولید آن
 • استفاده بیش از حد از خودرو

البته با توجه به محل قرارگیری این قطعه، تشخیص خرابی آن کار ساده ای نیست و می بایست آن را بر عهده فرد متخصص در این زمینه بگذارید.

 

علائم خرابی بوش طبق

مانند بسیاری از قسمت های وسیله نقلیه، بوش های طبق پس از مدتی فرسوده می شوند. فرسودگی را می توان با شرایط رانندگی سخت مانند جاده های خارج از جاده، عوامل محیطی، یا رانندگی با لاستیک های پس از فروش مانند لاستیک های "سایز بزرگ" تسریع کرد. این لاستیک‌ها لرزش‌های بیشتری را به بوش‌ها منتقل می‌کنند، زیرا دیواره جانبی کوتاهی دارند تا روی لبه‌ای با قطر بزرگ‌تر قرار بگیرند. هنگامی که بوش ها شروع به سایش می کنند، می توانید انتظار داشته باشید که هنگام رانندگی مشکلات زیادی ایجاد شود. برخی از رایج ترین علائم در زیر توضیح داده شده است.

 

 • لرزش فرمان

هنگامی که این قطعه در خودرو فرسوده و خراب می شود، احتمالاً اولین علامتی که متوجه خواهید شد افزایش ارتعاشات است که اغلب در فرمان احساس می شود. معمولاً ارتعاشات هنگام شتاب گیری تشدید می شوند. این اتفاق به دلیل لرزش چرخ ها به دلیل بازی بیش از حد در سیستم است.

 

 • صدای کوبش

هنگامی که بوش ها خیلی شل یا فرسوده می شوند، صدای غلغلک از زیر ماشین خود را می شنوید که ناشی از برخورد بوش بین قاب و طبق است. اگر بر روی زمین های صخره ای یا ناهموار رانندگی می کنید، شدت این صدا افزایش می یابد، اگرچه حتی برآمدگی های کوچک یا ترمزهای سخت معمولی می توانند باعث ایجاد صدای کوبیدن شوند.

 

 • فرمان سرگردان

فرمانی که در حین رانندگی به سمت چپ یا راست می‌کشد، می‌تواند به دلیل ناهماهنگی ناشی از بوش‌های فرسوده باشد. از آنجایی که بوش ها چارچوب خودرو و طبق را به خوبی در جای خود نگه می دارند، بوش های نامناسب فضایی را برای حرکت غیرعادی و بیش از حد در سیستم ایجاد می کنند که چرخ ها را ناهم تراز می کند. حتی اگر بوش های فرسوده باعث ناهماهنگی در سیستم تعلیق شوند، تراز کردن خودرو باعث بهبود عملکرد آن نمی شود، زیرا قطعات در موقعیت خود قرار نمی گیرند. وقتی وسیله نقلیه روی بالابر یا جک ها قرار دارد، حتما بوش ها را از نظر آسیب یا حرکت غیرعادی بررسی کنید.

 

 • سایش ناهموار تایر

آج لاستیک خودروی خود را به طور مرتب بررسی کنید تا ساییدگی ناهموار آج را بررسی کنید. این مشکل معمولاً نشان دهنده یک مشکل در تراز است و همانطور که در بالا توضیح داده شد تراز می تواند تحت تأثیر بوش های فرسوده قرار گیرد.

 

 • ترمز ناپایدار

بوش های طبق مستقیماً در سیستم ترمز دخالت ندارند، اما هرگونه ناپایداری در سیستم تعلیق و فرمان می تواند باعث ایجاد مشکل در ترمز شود. هنگام ترمز ناگهانی، ممکن است با کاهش سرعت خودرو، قسمت جلویی خودرو نوسانات جلو و عقب داشته باشد.

 

قیمت بوش طبق

قیمت بوش طبق بر اساس فاکتورهای متعددی تامین می شود. این عوامل عبارتند از:

 • شرکت تولید کننده خودرو
 • برند محصول
 • مدل خودرو
 • سال تولید
 • کیفیت مواد اولیه استفاده شده در تولید آن

بازار آنلاین اتوموبی با در نظر گرفتن کمترین میزان سود، تمامی قطعات داخلی و لوازم یدکی انواع خودروها را فراهم کرده است تا تمامی هموطنان، بتوانند با خاطری جمع خرید خود را انجام دهند. همچنین این اطمینان را داشته باشید که تمامی محصولات شامل ضمانت اصل بودن کالا هستند. این قطعه با نازل ترین قیمت و بهترین کیفیت، در اتوموبی موجود و قابل سفارش است.

 

خرید بوش طبق

همانطور که پیش تر گفته شد، این قطعه مانند غضرف مفاصل عمل کرده و باعث انعطاف بیشتر آن و حرکت روان در خودرو می شود. با توجه به بار زیادی که تحمل می کند، خرید محصول با کیفیت و اصل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. زیرا در صورتیکه از قطعات بی کیفیت استفاده کنید، در مدت زمان کوتاهی فرسوده شده و همچنین به سیستم تعلیق خودروی شما نیز آسیب وارد می کنند. شما می توانید بوش طبق را با بازگشت کالا و ضمانت اصل بودن، از بازار آنلاین اتوموبی دریافت کنید. این اطمینان را داشته باشید که تمامی محصولات با مناسب ترین قیمت عرضه می شوند.