اتوموبی
روغن و مایعات
قطعات بدنه و داخل کابین
فیلتر و صافی
سیستم ترمز
لوازم برقی و الکترونیک
سوخت رسانی و اگزوز
موتور و انتقال قدرت
فرمان، جلوبندی و تعلیق
لاستیک و رینگ
برف پاک کن و قطعات

واتر پمپ

فیلترهای انتخابی

توضیحات دسته‌بندی

پمپ آب

پمپ آب خودرو، یک پمپ گریز از مرکز ساده است که توسط یک تسمه متصل به میل لنگ موتور حرکت می کند. هنگامی که موتور در حال کار است، پمپ سیال را به گردش در می آورد. پمپ آب برای عملکرد موتور خودرو بسیار حیاتی است، زیرا اطمینان حاصل می کند که مایع خنک کننده از سر سیلندر، رادیاتور، شیلنگ ها و بلوک سیلندر عبور می کند و دمای مطلوب عملکرد خودرو را حفظ می کند. معمولاً توسط یک تسمه از قرقره یا چرخ دنده ای میل لنگ رانده می شود.

یک پمپ آب خودرو از نیروی گریز از مرکز و پره های پروانه، برای جابجایی مایع خنک کننده در شیلنگ ها و کانال های مختلف تشکیل دهنده سیستم خنک کننده، استفاده می کند. پس از اینکه مایع خنک کننده در اطراف موتور جریان پیدا می‌کند، که معمولاً در جلوی خودرو است، به داخل رادیاتور پاشیده می شود، جایی که مایع خنک کننده داغ با حرکت هوا همراه با پره های رادیاتور خنک می شود. سپس رادیاتور را ترک کرده و به پمپ آب باز می گردد، در آنجا این روند از ابتدا شروع می شود.

 

علائمی که نشان می دهد پمپ آب شما مشکلی دارد

مانند اکثر اجزای خودرو، پمپ های آب نیز با افزایش سن از کار می افتند. اینها برخی از رایج ترین علائم مشکل پمپ آب هستند:

  • چراغ هشدار دمای شما روشن شود و نشان می دهد موتور شما بیش از حد گرم شده است
  • مایع خنک کننده به دلیل واشر فرسوده ای که دیگر سوراخ پمپ آب را آب بندی نمی کند، نشت کند. ممکن است مایع خنک کننده را ببینید
  • قرقره پمپ آب شما به دلیل فرسوده شدن بلبرنگ آن، شل شده باشد
  • وقتی موتور شما کار می کند، صدای خرد شدن کمی بشنوید زیرا یاتاقان های پمپ آب فرسوده شده اند

اگر پمپ آب شما آنطور که باید کار نکند، موتور شما داغ می شود. مهم است که به محض مشاهده این علائم هشدار دهنده به مکانیک مراجعه کنید. رانندگی بیش از حد نیاز ممکن است مشکل را بدتر کرده و باعث تعمیرات پرهزینه شود.

 

چطور طول عمر پمپ آب خود را بیشتر کنیم

به خاطر داشته باشید که پمپ اغلب توسط تسمه تایم رانده می شود. در این صورت تسمه باید همزمان با پمپ تغییر کند. در واقع، برخی از تولید کنندگان توصیه می کنند که پمپ همزمان با تسمه، تعویض شود.

حفظ یک پمپ آب سالم آسان است؛ شما باید مطمئن شوید که مایع خنک کننده موتور خوب است و مشخصات و میزان ضد یخ مناسب را دارد. داشتن ضد یخ مناسب، انجماد آب را در دمای سرد متوقف می کند و به عنوان مهار کننده زنگ زدگی عمل می کند. همچنین از شکستن ذرات کوچک در داخل موتور و پوشیدن قطعات پمپ جلوگیری می کند.

 

انواع پمپ آب

برای آگاهی از جزئیات پمپ های آب، توانایی تشخیص انواع آن از اهمیت بالایی برخوردار است. از یک سو، امکان تمایز بین پمپ های آب برای کامیون ها/وسایل نقلیه صنعتی و خودروهای سواری وجود دارد که هر یک با ویژگی های هر وسیله نقلیه مطابقت دارد.

 

پمپ های مکانیکی آب

در پمپ های مکانیکی آب، مایع خنک کننده گرمای بلوک موتور و سر سیلندر را جذب کرده و از طریق رادیاتور به هوای محیط آزاد می کند. بسته به نوع ساخت، پمپ های آب مکانیکی می توانند در محفظه پمپ در قسمت بیرونی موتور قرار بگیرند یا می توانند مستقیماً روی بلوک موتور قرار گیرند. به طور کلی، پمپ های مکانیکی آب توسط تسمه های V، تسمه تایم یا مستقیماً از موتور رانده می شوند.

 

 پمپ های آب متغیر

 ویژگی اصلی پمپ های آب متغیر این است که آنها اجازه می دهند میزان جریان، بسته به نیاز موتور متفاوت باشد، این امر از طریق یک فرآیند خلاء انجام می شود. یعنی پمپ آب فقط در صورت لزوم روی سیستم خنک کننده عمل می کند. به این ترتیب، به افزایش راندمان موتور کمک می کند، که منجر به کاهش مصرف سوخت و در نتیجه کاهش قابل توجه انتشار آلاینده ها در جو می شود.

 

پمپ آب برقی

 پمپ های برقی آب به کاهش آلایندگی موتورهای مدرن کمک می کند. جریان تغذیه مستقل از تعداد دور موتور، خنک کننده را بر اساس نیازها امکان پذیر می کند. این امر قدرت مورد نیاز را کاهش می دهد و بنابراین تلفات اصطکاک، مصرف سوخت و انتشار آلاینده ها را کاهش می دهد.

 

پمپ های آب کمکی

 وظیفه اصلی پمپ های آب کمکی پشتیبانی از پمپ آب اصلی است. با این حال، پمپ آب کمکی بیشتر روی راحتی متمرکز است، زیرا در شیلنگ بای پس سیستم خنک کننده اصلی قرار دارد و مایع خنک کننده را به بخاری داخل خودرو هدایت می کند.

بسته به پیچیدگی سیستم خنک کننده، برخی از خودروها ممکن است بیش از یک پمپ کمکی داشته باشند.

این پمپ های آب کمکی همچنین در خودروهای هیبریدی و برقی به منظور رساندن مایع خنک کننده به تمام گوشه های سیستم استفاده می شود، زیرا باتری ها و موتورهای الکتریکی نیز خنک هستند.

 

خرید پمپ آب

برای خرید تمامی لوازم یدکی خودرو، بسیار مهم است که از فروشگاه های معتبر خریداری کنید. با توجه به اینکه محصولات بی کیفیت در بازار امروزه بسیار زیاد شده اند و سودجویانی هستند که از نا اگاهی خریداران استفاده کرده و محصولات درجه دو را با قیمت اصل به فروش برسانند، قبل از اقدام به تهیه پمپ آب، مرکز مورد اعتماد برای خرید محصولات خود انتخاب کنید. در بازار آنلاین اتوموبی می توانید با خاطر جمع از اصل بودن کالا و همچنین قیمت مناسب، تمامی لوازم یدکی و جانبی خودرو را تهیه کنید. محصولات موجود در اتوموبی بازگشت کالا دارند، و همچنین تحت نظر مهندسین و افراد با تجربه خریداری و جمع آوری شده اند.

 

قیمت پمپ آب

واتر پمپ خودرو، یکی از اجزای اصلی سیستم خنک کننده است که برای حفظ سلامت خودرو مهم است. قیمت واتر پمپ بر اساس برند و کارخانه سازنده، مدل ماشین و اصل یا غیر اصل بودن آن متفاوت است. هرچه مدل و سال تولید خودرو بالاتر باشد، قیمت پمپ آب آن نیز بالاتر است. همچنین برای خرید پمپ آب خودروهای خارجی، باید هزینه بیشتری پرداخت کرد.

همکاران ما در بازار آنلاین اتوموبی، تمام تلاش خود را کرده اند تا پمپ آب اصل را با مناسب ترین قیمت در اختیار شما قرار دهند. پس از انتخاب محصول مورد، درخواست خرید خود را ثبت کنید تا در کوتاه ترین زمان ممکن به تمام نقاط ایران ارسال شود.