اتوموبی
روغن و مایعات
قطعات بدنه و داخل کابین
فیلتر و صافی
سیستم ترمز
لوازم برقی و الکترونیک
سوخت رسانی و اگزوز
موتور و انتقال قدرت
فرمان، جلوبندی و تعلیق
لاستیک و رینگ
برف پاک کن و قطعات

فنر لول

فیلترهای انتخابی

توضیحات دسته‌بندی

فنر خودرو

در یک خودرو سیستم های مختلفی وجود دارند که با یکدیگر همکاری دارند و باعث رانده شدن خودرو می شوند. یکی از این بخش ها، جلوبندی خودرو است. جلوبندی خودرو به بخشی گفته می شود که در قسمت جلوی خودرو قرار دارد و در ارتباط مستقیم با سیستم تعلیق است و باعث حفظ تعادل خودرو می شود. قطعات مختلفی جلوبندی خودرو را تشکیل می دهند. از جمله این قطعات می توان به فنر خودرو اشاره کرد.

فنر بخشی از سیستم جلوبندی و تعلیق خودرو است که ساختار فلزی دارد و وزن خودرو را ساپورت می کند. از دیگر وظایف فنر خودرو می توان به نگه داشتن ارتفاع آن در حد استاندارد و دفع ضربات وارد شده از جاده اشاره کرد. این قطعه به صورت میله یا حلقه فولادی است و با عملکرد خود باعث می شود که پستی و بلندی های جاده بدون وارد شدن اختلال در کارکرد خودرو، رد شود. به طور کلی وقتی ماشین از پستی و بلندی یا چاله های مسیر عبور می کند، نیرو و فشاری به آن وارد می شود. کمک فنر و فنر، این ضربه ها را به خود جذب می کنند و آنها را خنثی می کنند.

 

مزایای وجود فنر خودرو

 وجود فنر در سیستم جلوبندی مزایای بسیار زیادی برای خودرو دارد، خصوصا خودروهایی که شتاب نسبی زیادی دارند. از جمله مزایایی که فنربندی برای خودرو دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضرباتی که جاده به چرخ وارد می کند را جذب می کند و انتقال آنها به اتاق و سرنشینان را کم می کند
 • چرخ ها را دائم به سطح زمین می فشارد و نیروی کششی چرخ ها را زیاد می کند
 • استهلاک ضربات چرخ ها
 • باعث اتصال چرخ جلو به سطح جاده و تسلط راننده بر هدایت و کنترل بهتر خودرو می شود

 

ضریب فنر

یکی از ویژگی هایی که فنر خودرو دارد و اهمیت بسیار زیادی دارد، ضریب فنر است. این ضریب نرمی یا سختی فنر را تعیین می کند. در واقع ضریب فنر باری است که برای جابجا کردن فنر به اندازه معین لازم است.

 

انواع فنر خودرو

انواع فنر خودرو بر اساس جنس و فرم دسته بندی می شوند. دو دسته بندی اساسی برای فنر خودرو وجود دارد که به صورت زیر است:

 • فنرهای فولادی: این نوع فنرها از فولادهای آلیاژ منگنز، سیلیسیم و کروم ساخته می شوند. فنرهای فولادی شامل انواع شمشی، مارپیچ و پیچشی هستند.
 • فنرهای غیرفولادی: این نوع شامل فنرهای لاستیکی، پنوماتیکی، روغنی و گازی هستند.

 

فنرهای شمشی (برگ)

فنرهای برگ از مجموعه‌ای از تیغه‌های آبشاری تشکیل شده‌اند که توسط یک U-bolt به هم متصل شده‌اند. طول های مختلف تیغه ها باعث می شود تا کل وسیله نقلیه در مرحله بعد پشتیبانی ثابتی داشته باشد و در عین حال، انعطاف پذیر باقی بماند. فنرهای برگ برای اولین بار در کالسکه اسب استفاده شد، تا اواخر دهه 80 به طور گسترده در سیستم تعلیق عقب خودروها استفاده شد، اما در حال حاضر برای سیستم های جدید کاربردی ندارند.

 

 • مزایا: فنرهای برگ می توانند سنگین ترین بار را تحمل کنند، به همین دلیل است که هنوز در کامیون های سنگین و وسایل نقلیه تجاری بسیار رایج هستند.
 • معایب: آنها بسیار پر سر و صدا هستند، بسیار حجیم تر هستند و نسبت به سیستم های امروزی سواری سخت تری را ارائه می دهند.

 

فنر مارپیچ

فنر مارپیچ از انواع رایج فنر خودرو هستند. اساساً یک میله پیچشی سنگین است که حول یک محور پیچیده می شود. این فنرها در اکثر خودروهای سواری استفاده می شوند و به دلیل اشغال کردن فضای کم و وزن کمتر آنهاست.

 • مزایا: این فنرها می توانند بارهای سنگین را به خوبی فنرهای برگ تحمل کنند، بدون اینکه صدای آزاردهنده تولید کنند.
 • معایب: آنها حتی در شوک های ضعیف، نوسان زیادی دارند و به همین دلیل به ندرت در وسایل نقلیه کوچکتر استفاده می شوند. آنها اغلب با کمک فنرها جفت می شوند تا قابلیت اطمینان و کارایی بیشتری داشته باشند و این به دلیل ناتوانی آنها در گرفتن واکنش گشتاور و رانش جانبی است.

 

فنر پیچشی یا تورشن بار

این نوع فنر خودرو در واقع یک میله فولادی است که یک سر متصل به شاسی خودرو دارد و از سمت دیگر حرکت می کند. نحوه قرارگیری تورشن بار بسته به نوع خودرو متفاوت است. می تواند به صورت اریب، طولی و یا عرضی نصب شود. وقتی به چرخ ها فشار رو به بالا وارد می شود، این نیرو از طریق اهرم به تورشن بار منتقل می شود و انرژی لازم برای چرخش فنری را تامین می کند. این نوع فنر بیشتر در چرخ عقب خودروهای اروپایی استفاده می شوند.

 • مزایا: از آنجایی که میله های پیچشی فقط میله های فلزی هستند، بزرگترین مزیت آنها این است که در فضا صرفه جویی می کنند و در عین حال امکان تنظیم آسان ارتفاع سواری را فراهم می کنند. همچنین بسیار مقرون به صرفه هستند، نگهداری و تعویض آنها آسان است.
 • معایب: سادگی یک میله پیچشی هر دو بزرگترین مزیت آن است. اگر سیستم تعلیق فاقد پیچیدگی باشد، نمی‌تواند به خوبی از پس برآمدگی‌ها برآید.

 

فنر پلاستیکی

از این فنر به این دلیل در سیستم تعلیق و جلوبندی استفاده می شود که میزان انرژی ای که به ازای هر واحد وزنی ذخیره می کند، بیشتر از فنر استیل و فلزی است. در نتیجه، فنرهای پلاستیکی فشرده تر از سایر انواع فنر هستند.

 • مزایا: مزیت اصلی فنر پلاستیکی در این است که برخلاف فنرهای فلزی، به طور ناگهان از کار نمی افتد و یا ریسک آسیب پذیری آن کمتر است. همچنین، به طور فوق العاده ای می تواند لرزش های وارد شده را میرا کند.

 

فنر پنوماتیکی

این نوع فنر خودرو برای جذب ضربه به کیفیت فشرده سازی هوا متکی است. فنرهای هوا از یک محفظه هوای استوانه ای شکلی تشکیل شده اند که به طور استراتژیک بین زیرشاخه و چرخ قرار گرفته است. این نوع فنر ها با استفاده از تراکم پذیری هوا، ضربات وارد شده به چرخ ها را جذب می کنند. از فنر های پنوماتیک بیشتر برای خودروهای سنگین و گاها در خودروهای سبک، استفاده می شود.

طرز عملکرد فنر پنوماتیک

فنر هوایی از اجزای زیر تشکیل شده است:

 • کمپرسور
 • محفظه ای با کیسه هوا
 • لوله های انتقال دهنده هوا
 • رگلاتور تنظیم فشار

هنگامی که ماشین در ناهمواری سطح جاده قرار می گیرد، اهرمی که به شاسی متصل است بالا و پایین می رود و در نهایت باعث حرکت رو به بالا و پایین سوپاپ های داخل رگولاتور می شود.با حرکت اهرم، سوپاپ ورودی باز شده و هوای فشرده شده از مجرای آن، به کیسه های فنر می رود. با حرکت سوپاپ در جهت مخالف، سوپاپ خروچی باز می شود و هوایی که داخل کیسه جمع شده است تا حدی خارج می شود، به طوریکه اهرم در حالت میانه قرار می گیرد.در نهایت، با حرکت اهرم، اندازه فنر از طریق ورود و خروج هوا از کیسه های هوایی تنظیم می شود.

 

 • مزایا: فنرهای پنوماتیکی برای داشتن سواری نرم، بسیار عالی هستند و به خودرو کمک می کنند از روی دست اندازها سر بخورند. با این فنرها، یک خودرو به معنای واقعی کلمه روی هوا شناور است.
 • معایب: فنرهای هوا بسیار گران هستند. آنها همچنین بیشتر از سایر قطعات تعلیق خراب می شوند، اما تا زمانی که به نکات مربوط به تعمیر و نگهداری دقت و عمل کنید، می توان از مشکلات احتمالی جلوگیری کرد.

 

قیمت فنر خودرو

قیمت فنر خودرو بر اساس نوع آن و سال و شرکت سازنده خودرو متفاوت است. فنرهای پنوماتیکی به دلیل مکانیسم پیچیده و کارایی بالایی که دارند، بیشترین قیمت را دارند. همچنین برند تولید کننده فنر نیز در تعیین قیمت فنر خودرو بی تاثیر نیست. برای ساخت فنر سیستم جلوبندی از متریال های مختلف با کیفیت متفاوتی استفاده می شود. به طبع، فنری که با بهترین متریال از نظر کیفیت ساخته شده باشد، بیشترین قیمت را نیز دارد. برای خرید فنر با بهترین قیمت و کمترین سود ممکن، درخواست خرید خود را از بازار آنلاین اتوموبی ثبت کنید.

 

خرید فنر خودرو

با توجه به اینکه سیستم جلوبندی خودرو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، شرکت های مختلفی اقدام به تولید قطعات آن کرده اند تا به راحتی و در تمامی قیمت و کیفیت ها در دسترس عموم قرار بگیرد. در هنگام خرید فنر حتما دقت کنید تا محصول خود را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید، با این کار از کیفیت و اصل بودن قطعه مطمئن می شوید. همچنین در نظر داشته باشید که فنر با کیفیت بالا و اصل، برای مدت بیشتری کار می کند و خاطر شما را از سلامت این سیستم جمع می کند. برای خرید فنر خودرو به صورت اصل و با بهترین کیفیت، بازار آنلاین اتوموبی شرایطی را فراهم کرده تا سفارش شما در اسرع وقت برایتان ارسال شود.