اتوموبی

رطوبت‌گیر (رسیور درایر)

0
تبلیغات

توضیحات دسته‌بندی

رطوبت گیر

سیستم تهویه مطبوع، یکی از سیستم هایی است که در خودرو تعبیه و طراحی شده است و وظیفه ی مهمی در حفظ سلامت راننده و سرنشینان ایفا می کند. این سیستم، کیفیت هوای جاری داخل کابین خودرو را تنظیم و تامین می کند. از طریق این سیستم شما می توانید در زمان مورد نیاز دمای هوا را بالا برده، و یا در فصول گرم سال، دمای هوای داخل کابین را پایین تر تنظیم کنید تا هوای تازه و مطلوب جریان داشته باشد. این سیستم برای تامین گرما و یا سرما داخل خودرو، از اجزای مختلفی تشکیل شده است. سیستم گرمایش و سرمایش به صورت جداگانه تعبیه شده اند. رطوبت گیر بخشی از سیستم سرمایش تهویه مطبوع است.

سیستم تهویه مطبوع در قسمت سرمایش، از اجزایی مانند کمپرسور، کندانسور، اوپراتور، رطوبت گیر و ... تشکیل شده است. جایگاه رطوبت گیر یا درایر در این سیستم بعد از کندانسور است. همانطور که از اسم آن پیداست، وظیفه حذف هرگونه ذره بخار آب یا رطوبت را در این سیستم دارد.

 

عملکرد و اجزای رطوبت گیر

درایر از قطعات مختلفی تشکیل شده است و بین کندانسور و شیر انبساط قرار دارد. از نظر ظاهری، درایر ساختاری سیلندر مانند دارد. مایع خنک کننده پرفشار از طرف کندانسور به این قطعه وارد می شود. در قسمت داخلی آن، ذرات سفید رنگی به نام Desiccant قرار دارد که در بالا و پایین آنها، فیلتر تعبیه شده است.

اگر از بالا به پایین به این قطعه نگاه کنیم، شامل اجزای زیر می شود:

 • در قسمت بالایی، دو حفره برای ورود و خروج مایع خنک کننده مشاهده می شود. مایع خنک کننده از حفره ورودی یا inlet، وارد درایر می شود.
 • اولین قسمتی که مایع خنک کننده پس از وارد شدن به رطوبت گیر با آن مواجه میشود، صفحه فلزی با حفرات فراوان است که به سطح داخلی درایر، متصل شده است. مایع از آن عبور می کند تا به قطعات بعدی برسد.
 • بعد از صفحه فلزی، یک لایه فیلتر قرار دارد که برای جدا کردن گرد و غبار و یا هرگونه ذره معلق موجود در مایع، کاربرد دارد. این فیلتر بعد از ذرات رطوبت گیر نیز، قرار دارد تا از حذف تمامی ذرات اضافه، اطمینان کامل حاصل شود.
 • بین دو لایه فیلتر، ذرات سفید رنگ Desiccant قرار دارند که وظیفه اصلی بر عهده آنهاست. این ذرات جاذب رطوبت هستند و تمامی رطوبت موجود در این گاز مایع را به خود جذب می کنند. به مرور زمان در اثر جذب رطوبت، تغییر رنگ می دهند و در این صورت کارایی لازم را ندارند. به همین دلیل است که می گویند بهتر است رطوبت گیر با هربار سرویس کولر، تعویض شود.
 • گاز مایع پس از عبور از لایه دوم فیلتر، از صفحه فلزی دیگری که عبور می کند که دقیقا بعد از فیلتر دوم قرار دارد و از نظر ساختار مشابه صفحه حفره داری است که در قسمت بالایی، قرار داشت.
 • در قسمت انتهایی درایر، برآمدگی کوچکی به سمت بیرون قرار دارد که برای ذخیره سازی میزان مازاد مایع خنک کننده تعبیه شده است. مایع خنک کننده پس از عبور از تمامی فیلترها و از دست دادن رطوبت خود، وارد این قسمت می شود.
 • در محور طولی، لوله ای قرار دارد که از وسط آن می گذرد. این لوله، از یک طرف به قسمت انتهایی و محل ذخیره سازی رطوبت گیر، و از سمت دیگر به درپوش ابتدایی و حفره خروجی یا outlet، متصل است. وقتی مایع خنک کننده به صورت کامل فیلتر شد، از طریق این لوله با حالت مکش خارج شده و به سمت شیر انبساط حرکت می کند.

 

وظیفه رطوبت گیر در سیستم تهویه مطبوع

حال ممکن است این سوال بوجود بیاید که وجود رطوبت گیر چه ضرورتی برای این سیستم دارد؟ پاسخ این سوال به خواص شیمیایی خنک کننده ای که در این سیستم جریان دارد، برمی گردد. خنک کننده ای که در سیستم تهویه مطبوع جریان دارد، گاز R134a است. این گاز نسبت به رطوبت هوا حساس است و با آن واکنش داده و اسید تولید می کند. در صورتیکه این اسید در سیستم جریان پیدا کند، باعث خوردگی لوله های پرفشار مدار می شود و به ساختار آنها، آسیب وارد می کند. به همین دلیل می بایست به سرعت حذف شود.

از طرف دیگر، این مایع در طول مسیر سیستم تهویه مطبوع، از حفره بسیار ریز و کوچک شیر انبساط عبور می کند تا از فشار آن کاسته شده و به صورت گاز وارد اوپراتور شود. گاز پس از ورود به اوپراتور به دلیل افت فشار آنی، کاهش دمای آنی نیز خواهد داشت. در صورتیکه ذرات رطوبت داخل خنک کننده وجود داشته باشند، در این مرحله تبدیل به یخ شده و به سیستم آسیب می رسانند.

به طور کلی، وظایف درایر را می توان در این سه مورد خلاصه کرد:

 • ذخیره مایع خنک کننده اضافی
 • حذف رطوبت
 • فیلتر کردن خنک کننده

 

علائم خرابی رطوبت گیر

4 نشانه نشان می دهد که درایر شما با مشکل مواجه شده است:

 • هوای خنک از دریچه هوا خارج شود. هنگامی که با مشکل مواجه شود، رطوبت در سیستم جریان پیدا می کند و باعث می شود که هوای جاری در سیستم همیشه سرد باشد. این اتفاق معمولا زمانی می افتد که ذرات desiccant، کارآیی خود را از دست دهند. معمولا پیشنهاد می شود هنگام تعویض کمپرسور کولر، رطوبت گیر آن نیز تعویض شود. زیرا در مدت فرآیند تغییر کمپرسور، رطوبت مازاد وارد سیستم می شود که می تواند عملکرد آن را تحت تاثیر قرار دهد.
 • قسمت سر قطعه حالت ابری می گیرد. این حالت به علت تجمع آلودگی در سر ایجاد می شود. هنگامی که ذرات desiccant کارآیی خود را از دست بدهند، رطوبت گیری به طور کامل انجام نمی شود و فشار خنک کننده درون این محفظه، تغییر می کند. در نتیجه ی این کار، مایع خنک کننده ای که از قسمت outlet خارج می شود به طور غیر طبیعی سردتر است.
 • هنگامی که در سیستم نشتی وجود داشته باشد، رطوبت گیر به درستی کار نمی کند. این امر می تواند به دلیل باز بودن سیستم برای مدت طولانی بوجود آید. هنگامی که قطعات سیستم تهویه مطبوع، مانند کمپرسور، تعویض شوند و رسیدگی های لازم برای حفظ نگهداری و سلامت سیستم انجام شود، باعث وارد شدن رطوبت اضافه به سیستم و اختلال در عملکرد آن می شود.
 • نشتی در خود رطوبت گیر وجود داشته باشد. در صورتی که نشت وجود داشته باشد، مایع خنک کننده ای که در قسمت انتهایی آن ذخیره شده است، نشت می کند. این از دست رفتن مایع، به طور خاص از قسمت سر آن که حالت پلمپ دارد، بیشتر شایع است. در این شرایط، بویی شبیه کپک زدگی در کابین خودرو می پیچد. در صورت مواجهه با چنین علامتی، حتما نسبت به تعویض رطوبت گیر اقدام کنید.

 

خرید رطوبت گیر

این قطعه یکی از اجزای بسیار ضروری سیستم تهویه مطبوع خودرو است، زیرا که عملکرد آن سلامت ساختاری کلیه اجزای سیستم را تامین می کند. در نظر داشته باشید که درایر جز قطعات مصرفی محسوب نمی شود، ولی به علت ساختا شیمیایی که ذرات desiccant داخل آن دارند، می بایست در هنگام سرویس کولر تعویض شود تا کارایی خود را از دست ندهد. در هنگام خرید این قطعه حتما از معتبر بودن فروشگاه اطمینان حاصل کنید، تا محصولی که تحویل میگیرید از کیفیت لازم برخودار باشد. در بازار آنلاین اتوموبی، تمامی قطعات مربوط به خودرو با بازگشت کالا و ضمانت اصل بودن ارائه می شوند. اتوموبی این اطمینان را به شما می دهد که محصول به صورت اصل، در کوتاه ترین زمان ممکن و در اقسی نقاط ایران برای شما ارسال شود.

 

قیمت رطوبت گیر

این قطعه، با توجه به سال و شرکت تولید کننده خودرو، قیمت متفاوتی دارد. مسئله ای که اهمیت دارد این است که قبل از خرید آن حتما تحقیق کنید تا محصول اصل و با قیمت مناسب کیفیت آن، در اختیار شما قرار گیرد. برای خرید رطوبت گیر خودرو با نازل ترین قیمت، درخواست خرید خود را از اتوموبی ثبت کنید.