اتوموبی
روغن و مایعات
قطعات بدنه و داخل کابین
فیلتر و صافی
سیستم ترمز
لوازم برقی و الکترونیک
سوخت رسانی و اگزوز
موتور و انتقال قدرت
فرمان، جلوبندی و تعلیق
لاستیک و رینگ
برف پاک کن و قطعات

روغن گیربکس

فیلترهای انتخابی

توضیحات دسته‌بندی

خرید روغن گیربکس

با توجه به اینکه روغن گیربکس روانسازی حرکات دنده را انجام می دهد، نقش بسزایی در عملکرد خودرو دارد. از این رو خرید روغن گیربکس و تعویض آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برای خرید آن، بسیار مهم است که با در نظر گرفتی دستی و یا اتومات بودن دنده خودرو، ابتدا بررسی کنید که چه نوع روغنی مناسب است. روغن گیربکس از آن دسته محصولاتی هست که برای هر خودرو نوع خاصی باید استفاده شود، از این رو روند انتخاب خیلی حساسی دارد. اتوموبی بعنوان  یکی از معتبرترین فروشگاه های اینترنتی برای فروش لوازم یدکی و قطعات مورد نیاز خودرو، شرایطی را فراهم کرده تا عزیزان به راحتی و با خاطر آسوده بتوانند خرید خود را انجام دهند. به منظور خرید مطمئن می توانید به وب سایت اتوموبی مراجعه کرده و درخواست خود را نهایی کنید.

 

قیمت روغن گیربکس

محدوده قیمت روغن گیربکس با توجه به اینکه تولید خارج باشد یا خارج، متفاوت است. اما به طور معمول جز محصولات گران قیمت محسوب نمی شود.به طبع روغن های وارداتی که تولید کشور های خارجی هستند، قیمت بیشتری دارند. همچنین قیمت روغن گیربکس خودروی دنده اتومات با خودرو دنده دستی نیز متفاوت است. مهندسان و کارشناسان اتوموبی، تمام تلاش خود را کردند که بتوانند محصولات خود را با کمترین سود و پایین ترین قیمت در اختیار هموطنان عزیز بگذارند تا مصرف کنندگان با آرامش خاطر و بدون دغدغه از قیمت بالا و غیرمنصفانه، محصولات مورد نیاز خود را از اتوموبی خریداری کنند.

 

روغن گیربکس و انواع آن

روغن گیربکس یکی از انواع روغن های مصرفی خودرو است، که به آن روغن دنده نیز گفته می شود. وظیفه این روغن روانسازی جعبه دنده است تا قطعات متحرک داخل گیربکس، جعبه فرمان و دیفرانسیل به راحتی و روانی کار کنند. از این رو می توان گفت که نقش تایین کننده ای در تامین سلامت دنده ها و دیفرانسیل دارد و در صورتیکه در زمان مناسب تعویض نشود در عملکرد دیفرانسیل و جعبه دنده مشکل ایجاد می شود.

انواع روغن گیربکس از نظر نوع دنده دسته بندی می شوند.

دسته اول، روغن گیربکس خودروهای دنده اتوماتیک هستند با علامت ATF نمایش داده می شوند. این نوع روغن ها گرانروی کمتری دارند و رقیق تر هستند. ساختار و ویژگی های فیزیکی روغن با نوع قرارگیری چرخ دنده ها کنار هم و نحوه جایگیری آنها در جعبه دنده اتوماتیک، سازگار است. این نوع روغن بر اساس استانداردهای متفاوتی ارائه می شود که کارخانه سازنده آن را ذکر کرده است.

دسته دوم، روغن گیربکس خودرو دنده دستی است که به آن واسکازین هم گفته می شود و با علامت MTF نشان داده می شود. این نوع روغن نسبت به روغن گیربکس اتوماتیک، غلیظ تر است و گرانروی بیشتری دارد. همچنین ترکیبات داخلی آن متفاوت تر است و ساختار مناسب با عملکرد چرخ دنده های دنده دستی را دارد. این نوع روغن گیربکس بر اساس مقدار گرانروی و سطح کیفیت دسته بندی می شود، میزان گرانروی را با شاخص SAE و سطح کیفیت را با شاخص API نشان می دهند.

 

راهنمای خرید روغن گیربکس

روغن گیربکس خودروهای دنده اتومات و دنده دستی باهم متفاوت هستند و برای خرید آنها باید به ویژگی های مختلفی اهمیت داد. به طور کلی، مشخصات هر روغن گیربکسی داخل دفترچه آن نوشته شده است و میتوانید با مطالعه آن، بهترین نوع را برای خودرو خود انتخاب کنید.

برای خرید روغن گیربکس خودرو دنده دستی به موارد زیر دقت کنید:

  • گرانروی بالایی داشته باشد، به این معنی که از غلظت بالایی برخوردار باشد. با توجه به درگیری شدید دنده ها، این میزان غلظت برای عملکرد راحت و حرکت بدون مشکل چرخ دنده ها روی هم الزامی است.
  • در برابر گرما مقاومت بالایی داشته باشد. با توجه به اینکه قطعات گیربکس دائما در حال حرکت هستند، دمای زیادی تولید می کنند. به همین دلیل روغن گیربکس باید نقطه جوش بالایی داشته باشد که بتوانید در برابر گرمای تولید شده مقاومت کند.
  • همچنین باید در برابر فشار مقاومت بالایی داشته باشد، زیرا به علت ماهیت عملکردی سیستم گیربکس، دنده ها در معرض فشار بالا هستند و روغن باید از خوردگی دنده ها جلوگیری کند.

برای خرید روغن گیربکس برای خودرو دنده اتومات به نکات زیر توجه کنید:

  • باید گرانروی کمی داشته باشد و رقیق باشد تا بتواند تمام قطعات را کامل روان کاری کند.
  • در برابر دمای بالا باید مقاوم باشد. با توجه به گرمای زیادی که سیستم گیربکس تولید می کند، در هنگام خرید روغن گیربکس باید دقت کنید تا مقاومت لازم در برابر دمای بالای خودروی شما را داشته باشد.
  • همچنین باید در برابر ساییدگی و خوردگی مقاوم باشد تا به قطعات داخلی صدمه وارد نکند.
  • مهم ترین نکته این است که روغن گیربکس باید در مقابل ایجاد کف و تشکیل حباب مقاوم باشد.در غیر این صورت، از انتقال نیرو به سیستم گیربکس جلوگیری می شود.