اتوموبی

رله فن

0
تبلیغات

توضیحات دسته‌بندی

رله فن چیست

سیستم خنک کننده خودرو وظیفه دارد در هنگام کارکرد موتور، گرمای حاصل از احتراق داخلی آن را حذف کند. این سیستم از اجزای مختلفی تشکیل شده است که می توان به فن، رادیاتور، ترموستات، واتر پمپ و منبع انبساط اشاره کرد. فن موتور که به آن پروانه موتور و فن رادیاتور نیز،گفته می شود، وظیفه دور کردن هوای گرم از موتور را بر عهده دارد. هنگامی که مایع خنک کننده درون موتور داغ شود، ترموستات این تغییر دما را حس کرده و دریچه بین رادیاتور و موتور را باز می کند، به این ترتیب مایع وارد رادیاتور می شود. رادیاتور از لوله های متعددی تشکیل شده است که مایع را در آنها جریان می دهد. در اثر حرکت مایع خنک کننده داخل مخزن رادیاتور، گرمای آن به بدنه رادیاتور منتقل می شود و از طریق هوای اطراف آن، از خودرو دور می شود. در این مرحله، فن رادیاتور وظیفه خود را انجام می دهد. با چرخش فن، جریان هوا اطراف رادیاتور بیشتر شده و باعث می شود هوای تازه با دمای کمتر جریان پیدا کند؛ درنتیجه عمل تبادل دمایی با سرعت انجام شده و باعث خنک شدن مایع می شود.

فن رادیاتور از بخش های متعددی تشکیل شده است که سرعت و زمان حرکت آن را کنترل می کند. رله فن، یکی از اجزای درگیر در هدایت حرکت فن است. حرکت فن توسط یک مدار الکتریکی که از سمت موتور دستور می گیرد، هدایت می شود. رله یک قطعه سخت افزاری است که در این مدار وجود دارد و برای راه اندازی حرکت برنامه ریزی می کند. به طور خلاصه، زمانی که فرمان از طرف ECU موتور برای حرکت فن صادر شد، رله به فن برق رسانی کرده و آن را فعال می کند. همچنین باعث توقف فن نیز می شود. زمانیکه  دمای موتور به میزان مطلوب رسد، ECU آن را تشخیص داده و سیگنال توقف، برای فن ارسال می کند.

مدار فن

در مدار فن خودروهای انژکتوری که موتور فن دو دور دارند، دو رله برای دور کند و دور تند وجود دارد. هنگامی که برق از رله دور کند عبور کند، در مسیر خود از مقاومت عبور کرده و مقداری افت ولتاژ خواهد داشت، سپس به موتور فن می رود و آن را حرکت می دهد. در این حالت دور کند موتور فعال می شود. اما در صورتیکه دمای موتور به 105 درجه ،که محدوده فعالیت دور تند فن است، برسد؛ سیگنال از ECU به رله دور تند صادر شده و مستقیم به موتور فن می رود تا با سرعت بالا حرکت کرده و گرما را از موتور دور کند.

آسیبی که به رله فن می رسد، می تواند به علت داغ شدن باشد که در نتیجه آن پلاتین رله، به هم می چسبد. همچنین کنتاکت های رله فن نیز می توانند به مرور زمان فرسوده شوند. فرسوده شدن و داغ شدن رله باعث می شود که فن به یک مدار یکسره تبدیل شده و دائم در حال کار کردن باشد.

 

علل خرابی رله فن

  • خرابی بویین رله
  • آب بندی غیر استاندارد رله که موجب زنگ زدگی آن می شود

 

خرید رله فن

رله فن برای هر خودرو، مجزا و مخصوص است. از آنجایی که میزان جریان الکتریکی که هر خودرو برای حرکت موتور ارسال می کند متفاوت است، رله و المان های الکتریکی مخصوص مدار خود را دارد. پیشنهاد ما برای خرید رله فن، بازار آنلاین اتوموبی است. همکاران ما در اتوموبی مجموعه وسیعی از قطعات داخلی خودرو را تهیه کردند تا زمینه خرید آسان و بدون دغدغه را برای تمامی هموطنان فراهم کنند.

قیمت رله فن

رله فن در واقع یک سوئیچ الکتریکی است که در مدار فن خودرو وجود دارد. این قطعه از نظر قیمت، جز محصولات ارزان قیمت محسوب می شود. البته هزینه آن بسته به نوع خودرو و سال تولید آن، متفاوت است. در بازار آنلاین اتوموبی، این قطعه با مناسب ترین قیمت موجود و قابل سفارش است. سفارش شما پس از ثبت شدن، در کوتاه ترین زمان ممکن ارسال خواهد شد.