اتوموبی
قطعات بدنه و داخل کابین
برق و الکترونیک
لوازم مصرفی
سوخت رسانی و اگزوز
خنک کننده موتور، کولر، تهویه، بخاری
موتور و گیربگس
ترمز، جلوبندی، فرمان، باد

شیر انبساط

توضیحات دسته‌بندی

شیر انبساط

شیر انبساط حرارتی یا شیر انبساط ترموستاتیک (اغلب به اختصار TEV، TXV یا شیر TX) جزء سیستم های تبرید و تهویه مطبوع تراکمی بخار است که مقدار خنک کننده آزاد شده در اوپراتور را کنترل می کند تا گرمای خنک کننده ای که به آن آزاد میشود در میزان تعادلی باشد. اگرچه اغلب به آن شیر "ترموستاتیک" گفته می شود، شیر اتبساط توانایی تنظیم دقیق دما را ندارد. دمای اوپراتور فقط با فشار تبخیر تغییر می کند، که باید از طریق روش های دیگر (مانند تنظیم ظرفیت کمپرسور) تنظیم شود. شیرهای انبساط حرارتی به‌عنوان «دستگاه‌های اندازه‌گیری» در نظر گرفته می‌شوند، اگرچه این ممکن است به هر دستگاه دیگری که خنک کننده مایع را در قسمت کم فشار آزاد می‌کند، اما به دما واکنش نشان نمی‌دهد، مانند لوله مویین یا فشار کنترل‌شده اشاره کند.

شیر انبساط حرارتی یک عنصر کلیدی برای پمپ حرارتی است. این چرخه ای است که تهویه هوا یا خنک کننده هوا را ممکن می کند. یک چرخه خنک کننده اولیه از چهار عنصر اصلی تشکیل شده است: کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اوپراتور.

 

نحوه کارکرد شیر انبساط

به منظور ایجاد اثر خنک کننده از مایع با فشار بالاتر، جریان خنک کننده وارد شده به بخش بعدی توسط شیر انبساط محدود می شود و فشار را کاهش می دهد و اجازه می دهد تا انبساط isenthalpic به فاز بخار در دمای پایین تر انجام شود. یک دستگاه انبساط نوع TXV دارای یک لامپ حسگر پر از مایعی با خواص ترمودینامیکی مشابه با خنک کننده، است. این لامپ به صورت حرارتی به خروجی اوپراتور متصل می شود تا دمای خنک کننده ای که از آن خارج می شود را تشخیص دهد. فشار گاز در لامپ حسگر نیرویی را برای باز کردن TXV فراهم می کند، بنابراین به صورت دینامیکی جریان خنک کننده در داخل قطعه بعدی و در نتیجه گرمای فوق العاده بدست آمده توسط خنک‌کننده ای که از آن خارج می شود، تنظیم می شود.

 

سوپرهیت دمای اضافی بخار در بالای نقطه جوش آن در فشار تبخیر است. عدم وجود سوپرهیت نشان می دهد که خنک کننده به طور کامل تبخیر نمی شود و ممکن است مایع در نهایت به کمپرسور بازگردانده شود. از طرف دیگر، گرمای بیش از حد نشان می دهد که خنک کننده به اندازه کافی جریان ندارد و بنابراین بخش زیادی از آن خنک کننده مایع برای تبخیر ندارد و خنکی قابل توجهی در آن قسمت ایجاد نمی کند. بنابراین، با تنظیم سوپرهیت به مقدار کمی، معمولاً فقط چند درجه سانتیگراد، انتقال حرارت اوپراتور تقریباً بهینه خواهد بود، بدون اینکه خنک کننده اشباع اضافی به کمپرسور بازگردانده شود.

 

کنترل جریان یا اندازه‌گیری مبرد با استفاده از یک لامپ حسگر دما، پر از یک گاز یا مایع مشابه درون سیستم، انجام می‌شود که باعث می‌شود روزنه شیر در برابر فشار فنری آن با افزایش دمای لامپ، باز شود. با کاهش دمای خط مکش، فشار در لامپ و در نتیجه روی فنر کاهش می یابد و باعث بسته شدن شیر می شود. یک سیستم تهویه مطبوع با دریچه TX اغلب کارآمدتر از طراحی های دیگر است که از آن استفاده نمی کنند.

 

همچنین، سیستم های تهویه مطبوع شیر TX نیازی به آکومولاتور ندارند، زیرا دریچه ها با کاهش بار حرارتی اوپراتور، جریان مبرد مایع را کاهش می دهند، به طوری که تمام مبرد به طور کامل تبخیر می شود. (در شرایط عملیاتی نرمال مانند دمای مناسب و جریان هوا).

 

انواع شیر انبساط

دو نوع اصلی از شیرهای انبساط حرارتی وجود دارد: یکسان سازی داخلی یا خارجی.

تفاوت بین شیرهای یکسان شده خارجی و داخلی در نحوه تأثیر فشار اوپراتور بر موقعیت سوزن است. در شیرهای یکسان شده داخلی، فشار اوپراتور در برابر دیافراگم، فشار قسمت ورودی آن (معمولاً از طریق اتصال داخلی به خروجی شیر) است، در حالی که در شیرهای یکسان شده خارجی، فشار اوپراتور در برابر دیافراگم فشار قسمت خروجی است. شیر های انبساط ترموستاتیک یکسان شده خارجی، هرگونه افت فشار را جبران می‌کنند. برای شیرهای یکسان شده داخلی، افت فشار در اوپراتور باعث افزایش سوپرهیت می شود.

 

نشانه های خرابی شیر انبساط

این قطعه نیز مانند سایر قطعات سیستم تهویه مطبوع، ممکن است به مرور زمان با مشکل مواجه شده و خراب شود. به همین دلیل باید گوش  به زنگ علائم هشدار دهنده بود تا در صورت بروز مشکل، نسبت به تعمیر آن اقدام کرد. علائم زیر نشان دهنده مشکل در این قطعه است.

جریان هوای گرم از دریچه ها

قابل تشخیص ترین علامت اشکال در شیر انبساط تهویه مطبوع زمانی است که کولر خود را روشن می کنید و هوای گرم از دریچه ها خارج می شود. این بدیهی است که به این معنی است که مبرد کافی به هسته اوپراتور راه پیدا نمی کند. اکثر مردم این مشکل را در بدترین زمان ممکن مانند اواسط ماه مرداد متوجه می شوند. همیشه باید کولر گازی خود را در ماه های قبل از نزدیک شدن به فصل تابستان تست کنید.

 

یخ زدگی در دریچه ها

کولر خودرو هرگز نباید به اندازه ای سرد باشد که یخ در دریچه ها ایجاد شود. اگر در وسیله نقلیه خود دریچه های یخ زده مشاهده کردید، نشان دهنده یخ زدن اوپراتور است. هوای خارج شده از دریچه ها نیز بسیار سردتر از حد معمول خواهد بود. ممکن است فکر کنید که این نشانه خوبی است، اما اگر به همین منوال ادامه یابد در واقع به عملکرد کلی سیستم آسیب می رساند. بدیهی است که در این شرایط، شیر انبساط A/C قادر به جلوگیری از ورود سرریز مبرد به داخل هسته نبوده است.

 

کمپرسور تهویه مطبوع همیشه روشن است

اگر شیر انبساط تهویه مطبوع شما باز بماند و نتواند به درستی بسته شود، خنک کننده به طور مداوم به سیستم تهویه مطبوع پمپ می شود. کمپرسور فقط به پمپاژ بدون توقف ادامه می دهد. هر چه بیشتر این کار ادامه داشته باشد، استرس بیشتری به کمپرسور وارد می شود. هنگامی که این اتفاق بیفتد، سایر اجزای سیستم تهویه مطبوع شروع به فرسودگی و خرابی می کنند.

 

جریان ناسازگار هوا

گاهی اوقات یک شیر انبساط معیوب کولر گازی عملکرد ناسازگاری در تنظیم جریان مبرد در سراسر سیستم ارائه می دهد. اگر این اتفاق بیفتد، هوای خارج شده از دریچه ممکن است خیلی سرد یا خیلی گرم باشد. هوا احتمالاً در زمان های مختلف بین دماهای مختلف به طور متناوب رفت و برگشت خواهد کرد.

اگر هر یک از علائم موجود در این لیست را تجربه می کنید اما همچنان آنها را نادیده می گیرید، در نهایت کل سیستم تهویه مطبوع شما از کار می افتد و ممکن است برخی از اجزای حیاتی کولر گازی آسیب ببینند. حتی اگر بعد از این اتفاق شیر انبساط A/C را تعویض کنید، باید سایر اجزای خراب را نیز تعمیر کنید.

 

خرید شیر انبساط

در سیستم تهویه مطبوع خودرو، در دو بخش تغییر فاز خنک کننده اتفاق می افتد. اولین تغییر حالت در کندانسور است که خنک کننده از حالت گاز، به مایع تغییر می یابد. جایگاه بعدی، عبور این مایع از منفذ بسیار ریز شیر انبساط  است که باعث تغییر حالت از مایع، به گاز می شود. از این رو، این قطعه نقش بسیار مهمی در تعیین سلامت عملکردی این سیستم ایفا می کند. به دلیل همین میزان اهمیتی که دارد، در صورت مواجهه با هریک از علائمی که نشان دهنده ایجاد مشکل در عملکرد آن است، می بایست نسبت به تعویض آن اقدام کرد. بازار آنلاین اتوموبی، بستری مطمئن برای خرید قطعات داخلی تمامی خودرو ها است.

 

قیمت شیر انبساط

قطعات داخلی خودرو امروزه از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند. با توجه به گسترش استفاده از خودروهای شخصی برای رفت و آمد، نیاز به قطعات داخلی آن نیز روز به روز بیشتر می شود. از این رو، شرکت های متعددی اقدام به تولید آنها می کنند. قیمت این محصولات اصولا بر اساس شرکت تولید کننده خودرو، سال تولید و برند قطعه متفاوت است. برای خرید شیر انبساط با بهترین قیمت و به صورت اصل، درخواست خود را از بازار آنلاین اتوموبی ثبت کنید.