اتوموبی
روغن و مایعات
قطعات بدنه و داخل کابین
فیلتر و صافی
سیستم ترمز
لوازم برقی و الکترونیک
سوخت رسانی و اگزوز
موتور و انتقال قدرت
فرمان، جلوبندی و تعلیق
لاستیک و رینگ
برف پاک کن و قطعات

منبع انبساط

فیلترهای انتخابی

توضیحات دسته‌بندی

منبع انبساط چیست

منبع انبساط بخشی از یک سیستم پیچیده خنک کننده کلی خودرو است که برای عملکرد دقیق موتور در دمای مناسب طراحی شده است. در اتومبیل های مدرن از سیستم خنک کننده ای استفاده می شود که با ضد یخ کار می کند. این ماده ضد یخ، با افزایش دما منبسط می شود. از آنجا که گردش مایع خنک کننده یک فرآیند بسته است ، مخزن انبساط به عنوان یک مخزن اضافی در این سیستم تعبیه شده است. هنگامی که فشار مایع داخل رادیاتور افزایش پیدا می کند، در رادیاتور از طریق شیر جمع شونده ای که در ساختار خود دارد، مایع را به سمت منبع انبساط هدایت می کند تا از فشار داخل رادیاتور، کم شود. منبع انبساط در اکثر خودرو ها یک مخزن پلاستیکی با ظرفیت تقریبی 2 لیتر است و معمولا در بالای فضای زیر کاپوت قرار دارد، به همین دلیل می توان آن را به راحتی پیدا کرد. هنگامی که مایع خنک کننده سرد می شود، فشار آن کاهش پیدا می کند و این امر باعث ایجاد خلا در رادیاتور و لوله های سیستم خنک کننده می شود؛ به این ترتیب مایع از منبع انبساط خارج شده و مجدد وارد گردش مایع خنک کننده می شود.

یکی دیگر از موارد استفاده از منبع انبساط، برای اضافه کردن مایع خنک کننده به داخل سیستم است. می توانیم بدون باز کردن در رادیاتور، از این طریق مایع را به سیستم خنک کننده وارد کنیم.

 

اجزا منبع انبساط

این قطعه خودرو از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

 • قسمت بالایی که راه ورود آب است و محل در منبع است
 • قسمت مغزی داخلی که بعنوان فشار شکن عمل می کند
 • قسمت پایین که محل خروج آب است

 

چگونه می توان خرابی منبع انبساط سیستم خنک کننده را تشخیص داد

به دلیل بسته شدن غیر حرارتی منبع انبساط، ضد یخ می تواند از آن خارج شود. اگر چنین شد، نشان می دهد مخزن آن سوراخ شده و باید آن را پیدا کنید. در صورتیکه این سوراخ خیلی ریز باشد، پیدا کردن آن بسیار مشکل است. هنگامی که موتور سرد است فشار به اندازه کافی بالا نیست، اما وقتی گرم می شود، ضد یخ به بیرون جریان می یابد. سوراخ کوچک ممکن است بسته شود.اما در صورتیکه بزرگ باشد، لازم است کل منبع انبساط را تغییر دهید.

این علائم می توانند به دلیل مشکل در منبع انبساط ایجاد شوند و نیاز به بررسی دارند:

 • گرم شدن بیش از حد موتور
 • خروج مایع خنک کننده از مخزن انبساط
 • تشکیل شدید بخار
 • افزایش قابل توجه میزان مصرف مایع خنک کننده
 • تورم دیواره های مخزن انبساط
 • کاهش نقطه جوش مایع خنک کننده
 • سرریز شدن منبع انبساط در هنگام رانندگی
 • ضعیف شدن گیره های لوله اتصال
 • نشت رادیاتور

 

دلایل نقص منبع انبساط

معمولی ترین ایرادی که در این منبع ایجاد می شود، از بین رفتن استقامت و سفتی محفظه است. قاعدتا، این مشکل در اثر قرار گرفتن مداوم در معرض دما و فشار بالا ایجاد می شود. نقص محفظه همچنین ممکن است به دلیل کیفیت پایین پلاستیک مورد استفاده برای ساخت منبع انبساط، نقص کارخانه، نصب نادرست یا ضربه در تصادفات جاده ای ایجاد شود. ضد یخ با کیفیت پایین، فرسایش دوشاخه را تا حد زیادی تسریع می کند.

 

خرید منبع انبساط

منبع انبساط خودرو، برخلاف ظاهر ساده پلاستیکی که دارد، یکی از مهم ترین اجزایی است که سلامت موتور خودرو را تامین میکند. ضخامت و استقامت دیواره آن در طول عمر مخزن، نقش مهمی دارد. دیواره منبع باید به گونه ای باشد که بتواند در برابر فشار های وارد شده مقاومت بالایی داشته باشد و کارآیی خود را از دست ندهد. بازار آنلاین اتوموبی یکی از بهترین گزینه ها برای خرید این قطعه است. همکاران ما در اتوموبی تمام تلاش خود را کردند تا محصولات را از بهترین کیفیت ها تهیه و جمع آوری کنند، که  شرایط را برای خرید مطمئن فراهم کنند.

 

قیمت منبع انبساط

منبع انبساط خودرو، بسته به نوع خودرو قیمت متفاوتی دارد. به طبع خودروهای تولید داخلی، قطعات ارزان قیمت تری نسبت به نمونه های خارجی دارند. از این رو، هرچه سال تولید خودرو بالاتر باشد منبع انبساط گران تری دارد. در این بین، افرادی هستند که از عدم ثبات در قیمت ها سو استفاده کرده و این محصول را با هزینه گزاف و بیشتر از ارزش آن، به فروش برسانند. در بازار آنلاین اتوموبی، یکی از اصلی ترین اهداف ما شفافیت در ارائه اطلاعات محصول و قیمت گذاری است. کادر اصلی اتوموبی را مهندسان با دانش بالا و افراد با تجربه تشکیل داده اند تا تمام تلاش خود را بکنند قطعات با بهترین و نازل ترین قیمت و کمترین سود، در اختیار خریداران قرار دهند. برای خرید منبع انبساط کافیست به سایت اتوموبی مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کنید. این اطمینان را داشته باشید که سفارش شما در کوتاه ترین زمان ممکن و به تمامی نقاط ایران، ارسال خواهد شد.