اتوموبی
قطعات بدنه و داخل کابین
برق و الکترونیک
لوازم مصرفی
سوخت رسانی و اگزوز
خنک کننده موتور، کولر، تهویه، بخاری
موتور و گیربگس
ترمز، جلوبندی، فرمان، باد

اوپراتور کولر (اواپراتور)

توضیحات دسته‌بندی

اوپراتور

امروزه نمی توان نقش تهویه هوا را در خودرو نادیده گرفت. نصب تهویه مطبوع امروزه یکی از ضرورات خودرو محسوب می شود. تهویه مطبوع با عمل خنک کننده ای که دارد به راحتی داخل کابین می افزاید. اوپراتور نیز بخش بسیار مهمی در سیستم تهویه مطبوع خودرو دارد. با توجه به نقش اساسی این سیستم، اهمیت اوپراتور را نمی شود دست کم گرفت. نقش تهویه مطبوع در خودرو به قدری مهم است که حفظ سلامت عملکردی آن از اولویت های خودرو است. مانند هر جزء دیگر، تهویه مطبوع خودرو نیز دارای چندین بخش است که با یکدیگر مرتبط هستند. به عبارت دیگر، اگر یکی از قطعات آسیب ببیند، باعث اختلال در عملکرد سایر اجزا می شود. یکی از آنها اوپراتور  است. این قطعه که گاهی اوقات به عنوان هسته اوپراتور  نیز شناخته می شود، یکی از دو (شاید سه) مبدل حرارتی در سیستم تهویه مطبوع متحرک است. در خودروی سواری معمولی یا وانت، اوپراتور  معمولاً در داخل محفظه سرنشین قرار دارد و اغلب در زیر صفحه ابزار قرار گرفته است.

این قطعه معمولاً از آلومینیوم ساخته می شود. بسیار شبیه رادیاتورها هستند، فقط در اندازه کلی ضخیم تر و کوچکترند. مانند رادیاتورها، از یک سری لوله داخلی یا "مسیرهای جریان" با پره های متصل به آنها تشکیل شده اند. هوا می تواند آزادانه از باله ها عبور کند، درست مانند رادیاتور. اما بر خلاف رادیاتور، که در لوله های آن مایع خنک کننده موتور جریان دارد، در لوله های این قطعه، خنک کننده به صورت گاز جریان دارد.

 

نحوه عملکرد اوپراتور

اوپراتور با توجه به کاربردی که دارد، در انواع مختلفی طراحی و تولید می شود. نوعی که در سیستم تهویه مطبوع خودرو کاربرد دارد، یک سیم پیچ رادیاتور است که در گردش بسته خنک کننده مایع که توسط کمپرسور هدایت می شود، استفاده می شود. این سیستم تهویه مطبوع (A/C) یا سیستم تبرید به خنک‌کننده فشرده، اجازه تبخیر شدن از مایع به گاز در سیستم را می دهد و در نتیجه این کار، گرما را جذب می کند.

عملکرد اوپراتور  تهویه مطبوع هدایت هوای خنک است که این کار را از طریق جابجایی هوا، توسط قطعه دمنده انجام می دهد. اوپراتور  واحد خنک کننده ای است که وظیفه آن آزاد کردن هوای خنک در کابین خودرو است. به بیان ساده، اوپراتور  بسیار شبیه به یخچال کار می کند. در سیستم تهویه مطبوع ، مبرد مایع سرد و کم فشار وارد این بخش می شود. هوای گرم از داخل خودرو با عمل فن دمنده از اینجا عبور می کند. در همین زمان، رطوبت هوا در سطح آن جمع می شود و از لوله تخلیه به بیرون منتقل می شود(مانند زمانیکه رطوبت شیشه نوشابه خنک روی اپن آشپزخانه اثر خود را می گذارد). به همین دلیل است که هنگام روشن بودن سیستم تهویه مطبوع، قطرات آب را زیر خودرو مشاهده می کنید. بعد از این که خنک کننده به طور کامل از تمامی لوله های داخل اوپراتور عبور کرد، به داخل کمپرسور برمیگردد. در نتیجه، کاری که سیستم تهویه مطبوع انجام می دهد خنک کردن محیط داخل اتومبیل نیست، در واقع فقط رطوبت و گرما را از هوا حذف می کند.

این قطعه بسیار شبیه به هسته بخاری است، ولی به صورت معکوس عمل می کند:

  • هر دو در داخل محفظه سرنشین، اغلب در مجاورت بسیار نزدیک یک محفظه زیر داشبورد قرار دارند.
  • بخاری دارای مایع خنک کننده داغ موتور است که گرما را از موتور به داخل خودرو می آورد و در آنجا توسط فن توزیع می شود.
  • این بخش دارای خنک کننده است که گرمای محفظه سرنشین را جذب می کند.

 

دلایل خرابی اوپراتور

خرابی آن معمولاً در یک کلمه خلاصه می شود: نشتی. نشتی می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد.

  • درز یا جوش خراب شده و نقطه نشتی ایجاد می‌کند
  • خوردگی رخ می‌دهد که باعث خرابی «خارج به داخل» می‌شود

خوردگی اغلب به این دلیل اتفاق می افتد که برگ ها یا سایر مواد آلی از طریق دریچه های ورودی هوای بیرونی وارد کیس آن شده و با سطح در تماس هستند. این جو مرطوب باعث تجزیه مواد آلی می شود و می تواند مواد خورنده سوز آور را تشکیل دهد که در نهایت باعث سوراخ شدن سطح می شود. همین مواد گاهی اوقات می توانند منجر به ایجاد مشکل بو در داخل وسیله نقلیه شوند که بیشتر در زمانی که سیستم برای اولین بار کار می کند قابل توجه است. می توان از درمان‌های بیوسیدی و ماژول‌های خشک‌کننده مختلف برای کمک به حل این مشکل استفاده کرد. باله ها نیز در این قطعه مستعد گرفتگی از برگ ها و سایر زباله ها هستند.

 

خرید اوپراتور

سیستم تهویه مطبوع خودرو، سلامت تنفسی راننده و سرنشینان را تامین می کند. از این رو می بایست به صورت دائم مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت بروز مشکل، به سرعت برطرف شود. همه اجزای این سیستم نقش مهم در تامین سلامت سیستم دارند. این قطعه نیز بعنوان مرکز تولید هوای سرد، در روزهای گرم و تابستانی اهمیت خود را بیش از پیش نشان می دهد. در صورتیکه با مشکل مواجه شد، بهتر است نسبت به تعمیر و یا تعویض آن اقدام کرد. برای خرید اوپراتور می توانید با اطمینان از اصل بودن و کیفیت بالا، سفارش خود را از بازار آنلاین اتوموبی ثبت کنید.

 

قیمت اوپراتور

قطعات داخلی خودرو توسط شرکت های مختلفی تولید می شوند. با اینکه متریال مورد استفاده در تمامی آنها از پیش مشخص شده است، اما از درجه کیفیت متفاوتی برخوردار هستند. آنچه باعث تفاوت در قیمت این محصول می شود، کیفیت متریال استفاده شده در آن است. به این ترتیب که کشورهایی که این محصول را با مرغوب ترین مواد اولیه تولید می کنند، قطعا با قیمت بیشتری عرضه می کنند. با خرید این محصول از بازار آنلاین اتوموبی، این اطمینان را داشته باشید که قطعه با مناسب ترین قیمت و همچنین ضمانت اصل بودن کالا، در اختیارتان قرار خواهد گرفت.