اتوموبی
قطعات بدنه و داخل کابین
برق و الکترونیک
لوازم مصرفی
سوخت رسانی و اگزوز
خنک کننده موتور، کولر، تهویه، بخاری
موتور و گیربگس
ترمز، جلوبندی، فرمان، باد

میل موجگیر (بازویی کمکی)

توضیحات دسته‌بندی

میله موجگیر

میله موجگیر بخشی از سیستم تعلیق خودرو است که به کاهش چرخش بدنه خودرو در هنگام پیچیدن سریع یا بی نظمی در جاده کمک می کند. چرخ های مخالف (چپ/راست) را از طریق بازوهای اهرمی کوتاهی که توسط فنر پیچشی به هم وصل شده اند، به هم متصل می کند.این میله از جنس فولاد است و در دو سر خود به بوش متصل است، محل قرارگیری آنها زیر کاپوت است. میله موج گیر سفتی رول تعلیق - مقاومت آن در برابر چرخش در پیچ -  را مستقل از نرخ فنر آن در جهت عمودی، افزایش می دهد.در سیستم های تعلیق مستقل، این میله زیر بازوها و در اکثر خودروهای امروزی، در قسمت جلو قرار میگیرند.

 

قاعده کلی

میله موجگیر معمولاً یک فنر پیچشی است که در برابر حرکات چرخشی بدنه ماشین مقاومت می کند. معمولاً از یک میله فولادی استوانه‌ای به شکل U ساخته می‌شود که در دو نقطه و در سمت چپ و راست تعلیق به بدنه متصل می‌شود. اگر چرخ های چپ و راست با هم حرکت کنند، میله حول نقاط نصب خود می چرخد. اگر چرخ ها نسبت به یکدیگر حرکت کنند، میله در معرض پیچش قرار می گیرد و مجبور به پیچش می شود. هر انتهای میله از طریق یک اتصال انعطاف پذیر به یک پیوند انتهایی متصل می شود. پیوند انتهایی میله نوسانی به نوبه خود به نقطه ای نزدیک چرخ یا محور متصل می شود و نیروها را از یک محور پر بار به طرف مقابل منتقل می کند.

 

وظیفه میله موجگیر

میله های موجگیر دو وظیفه اصلی دارند:

 • اولین وظیفه آن کاهش تکیه بدنه خودرو به یک سمت است. کاهش انحراف و تکیه بدنه بستگی به سفتی کل میله دارد. افزایش سفتی کل میله موجگیر یک وسیله نقلیه، انتقال بار کل (وزن) حالت ثابت را از چرخ‌های داخلی به چرخ‌های بیرونی تغییر نمی‌دهد، فقط انحراف و تکیه بدنه را کاهش می‌دهد.
 • عملکرد دیگر مله موجگیر، تنظیم تعادل هندلینگ خودرو است. فرمان بری کم یا زیاد خودرو را می توان از طریق تنظیم سفتی میله، که از محورهای عقب و جلو می آید، کنترل کرد. افزایش نسبت سفتی میله در جلو، نسبت کل انتقال بار را که محور جلو به آن واکنش نشان می‌دهد، افزایش می‌دهد و نسبتی را که محور عقب به آن واکنش نشان می‌دهد کاهش می‌دهد. به طور کلی، این باعث می شود که چرخ جلوی بیرونی با زاویه لغزش نسبتاً بالاتری حرکت کند و چرخ بیرونی عقب با زاویه لغزش نسبتاً کمتری حرکت کند که یک اثر کم فرمانی است. افزایش نسبت سفتی رول در اکسل عقب اثر معکوس دارد و کم فرمانی را کاهش می دهد.

 

علائم خرابی میله موجگیر

برخی از رایج‌ترین علائم خرابی میله تعادل عبارتند از:

 

 • صدای عمیق و توخالی
 • صدای تق تق
 • صدای کوبش در مسیرهای ناهموار
 • عدم ثبات در هنگام رانندگی
 • ایجاد صدا هنگام عبور از سرعت گیرها
 • هندلینگ ضعیف هنگام چرخش

اگر پیوندهای انتهایی میله تعادل با مشکل مواجه شود، همچنان می توانید ماشین را برانید. مشکل این است که هنگام چرخش با سرعت بیش از 30 مایل در ساعت، متوجه چرخش بیش از حد بدنه ماشین خواهید شد. این امر می تواند خودرو را ناپایدار کند. اگر در حین رانندگی، بوش‌های میله تعادل خراب شد، ماشین را به خانه یا مکانیک برانید.

 

عیب یابی مشکلات میله موجگیر

 

 • ابتدا مشخص کنید که نویز از کجا می آید. صدای بوش میله موجگیر رو به تخریب را با صداهای تعلیق اطراف اشتباه نگیرید. وسیله نقلیه را با جک زمینی بلند کنید و با خیال راحت خودرو را روی پایه جک قرار دهید. هنگام انجام این کار مراقب باشید.
 • میله تعادل را پیدا کنید و بوش را بررسی کنید. بوش نباید پاره شود و باید در شرایط خوبی باشد. بعد، میله موجگیر را بگیرید و آن را حرکت دهید. اگر حرکت جزئی وجود داشته باشد، بوش تاب خراب شده است. علاوه بر این، محل اتصال میله را بررسی کنید تا مطمئن شوید لاستیک در آن نقطه، خراب نشده باشد.
 • گاهی اوقات تشخیص بین اینکه بوش های میله تعادل آسیب دیده یا لاستیک هایی که در محل اتصال آنها قرار دارند، دشوار است. به یاد داشته باشید که بوش های میله وقتی از سرعت گیرها عبور می کنید صدای جیر جیر تولید می کنند. در حالی که وقتی به چاله برخورد می کنید، محل اتصال میله باعث ایجاد  ضربه می شود.

 

خرید میله موجگیر

همانطور که پیش تر آشنا شدید، میله موجگیر در ایجاد تعادل خودرو در هنگام حرکت و عبور از پیج ها، نقش بسیار مهمی ایفا می کند. این قطعه برای حفظ سلامت بدنه خودرو و همچنین سرنشینان آن، بسیار ضروری است. به همین دلیل، می بایست از سالم بودن میله موجگیر در همه حال اطمینان حاصل کرد و در صورت وارد شدن آسیب، نسبت به تعویض آن اقدام کرد. برای خرید این قطعه با ضمانت اصالت می توانید درخواست خود را از بازار آنلاین اتوموبی ثبت کنید. این اطمینان را داشته باشید که محصول در سلامت کامل فیزیکی و در کوتاه ترین زمان ممکن، ارسال خواهد شد.

 

قیمت میله موجگیر

به طور کلی عوامل مختلفی در تعیین قیمت یک محصول از قطعات داخلی و یا لوازم جانبی خودرو اثر می گذارند که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شرکت تولید کننده خودرو
 • مدل خودرو
 • سال تولید خودرو
 • برند محصول
 • کیفیت مواد اولیه استفاده شده در تولید آن
 • انواع مختلف آن محصول

به این مفتخریم که در مجموعه اتوموبی، کمترین میزان سود را برای فروش تمامی قطعات در نظر گرفتیم تا محصولات با بهترین کیفیت و نازل ترین قیمت در دسترس تمامی هموطنان قرار بگیرد. با خرید از اتوموبی این اطمینان را داشته باشید که محصول اصل، با مناسب ترین قیمت تقدیم شما خواهد شد.