اتوموبی

موتر فن سیستم تهویه

0
تبلیغات

توضیحات دسته‌بندی

موتور فن سیستم تهویه

سیستم تهویه مطبوع خودرو از اجزا و قطعات متعددی تشکیل شده است که همگی با همکاری یکدیگر، باعث تهویه هوای جریان یافته درون کابین خودرو و همچنین تنظیم دمای آن می شوند. این سیستم از اجزایی مانند کمپرسور، کندانسور، رطوبت گیر، فن و ... تشکیل شده است که هرکدام نقش بسیار مهمی در تامین هوای تازه داخل کابین اتومبیل دارند. اساس کار این سیستم کاهش و افزایش دمای اتاق ماشین در فصول مختلف سال است. این سیستم به صورت تنظیم دستی و اتوماتیک می تواند دمای مطلوب سرنشینان را تامین کند.

فن به طور کلی بعنوان وسیله گرداننده هوا و خنک کننده شناخته شده است. در سیستم تهویه مطبوع، موتور فن قطعه ای است که هوا را از طریق دریچه تعبیه شده در کابین خودرو به گردش درمی‌آورد. در واقع نقطه آخر این سیستم است که تمام هوای تنظیم شده را به کابین خودرو رسانده و به گردش در می آورد. این قطعه بعنوان دمنده در سیستم عمل می کند و هوای داخل کابین را به جریان در می آورد. اساس کار موتور فن سیستم تهویه به صورت الکتریکی است. جریان مستقیم یا DC در این قطعه برقرار می شود و باعث حرکت فن و جابجایی هوا به داخل کابین می شود. سرعت حرکت فن توسط کلیدهای کنترلی داخل خودرو، و یا در سیستم های اتوماتیک، توسط سنسور دمایی تنظیم می شود. به طوریکه اگر هوای داخل کابین، از دمای تنظیم شده بیشتر شود سرعت حرکت فن بیشتر و اگر کمتر شود، از سرعت آن کاسته می شود.

 

علائم خرابی موتور فن سیستم تهویه مطبوع

موتور فن سیستم تهویه مطبوع قطعه ای است که پشت دریچه ها داخل کابین قرار دارد. به همین دلیل اگر با مشکلی مواجه شود، بواسطه صدایی که تولید می کند به راحتی قابل تشخیص است. از طریق یکی از دو راه زیر می توانید به خرابی موتور فن پی ببرید.

  • وقتی فن را از داخل ماشین روشن می کنید، هیچ پاسخی از سیستم دریافت نکنید. برای این کار می توانید از دو راه سلامت موتور فن را تست کنید. راه اول روشن کردن دکمه فن است. اگر هیچ چرخش هوایی از دریچه ها انجام نشد، نشان دهنده مشکل در موتور فن است. راه دوم، اتصال جریان مستقیم به موتور فن است. موتور فن، یک موتور با جریان مستقیم است. برای این کار ارتباط الکتریکی موتور را قطع کنید و سپس یک باطری را به صورت مستقیم به آن وصل کنید. اگر شروع به حرکت کرد، نشان دهنده سلامت آن است. در غیر این صورت، باید به دنبال دلیل خرابی آن بود. البته بهتر است قبل از این کار از سلامت فیوز، رله، رزیستور، اتصالات و دکمه کنترل هوا مطمئن شوید.
  • اگر موتور فن هنگام کار کردن صدا داشت، نشان دهنده اشکال در آن است. موتور فن به طور معمول کنار داشبورد تعبیه شده است. موتور فن در هنگام وارد شدن آسیب شروع به تولید صدای تق تق، وز وز، جیغ مانند، جیغ و یا سیلی می کند. مطمئن شوید که اشیا خارجی مانند برگ داخل موتور فن گیر نکرده باشد که موجب آسیب در عملکرد آن شود. سپس موتور فن را روشن کنید. اگر با حذف اشیا خارجی هنوز صدای نامعمول شنیده شدند، نشان دهنده آسیب موتور فن است و می بایست نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

 

 

خرید موتور فن سیستم تهویه مطبوع

موتور فن با توجه به عملکرد خود، تقریبا نقطه عملگرا این سیستم محسوب می شود. در واقع تمامی زحمات قطعات دیگر درگیر در این سیستم، از طریق موتور فن به نتیجه می رسد. شروع فعالیت این سیستم از کمپرسور است. گاز خنک کننده از کندانسور گذشته و تغییر حالت می دهد، و در نهایت با از دست دادن دما و تبدیل دوباره به گاز، هوای سرد را تولید می کند. این تغییرات دمایی از طریق حرکت فن از دریچه داخل کابین گذشته و به داخل خودرو دمیده می شود. هرچند این قطعه جز اجزای مصرفی محسوب می شود و در صورت مشاهده هرگونه از علائم خرابی آن، باید نسبت به تعویض اقدام کرد. برای خرید قطعات داخلی خودرو حتما این دقت را داشته باشید که از فروشگاه های معتبر اقدام کنید. برای خرید موتور فن سیستم تهویه مطبوع، می توانید درخواست خود را از بازار آنلاین اتوموبی ثبت کنید. این اطمینان را داشته باشید که سفارش شما از اتوموبی در کوتاه ترین زمان ممکن و به تمامی نقاط ایران ارسال می شود.

قیمت موتور فن سیستم تهویه مطبوع

بازار فروش قطعات داخلی و لوازم یدکی خودرو روز به روز داغ تر می شود. با توجه به گرایش مردم به خودروهای شخصی و استفاده از آنها برای رفت و آمد روزمره و سفر، نیاز به قطعات داخلی نیز رفته رفته بیشتر می شود. به همین دلیل، شرکت های متعددی اقدام به تولید این محصولات با کیفیت و قیمت های متفاوت می کنند. قیمت موتور فن به شرکت تولید کننده این قطعه، شرکت و سال تولید خودرو بستگی دارد. هرچه سال تولید خودرو بالاتر باشد، هزینه بیشتری برای این محصول در نظر گرفته می شود. اما باید این دقت را داشت که قطعات خریداری شده به صورت اصل در اختیارتان قرار گیرد و محصولات بی کیفیت با قیمت گزاف تهیه نکنید. بازار آنلاین اتوموبی بستری مطمئن برای خریداری قطعات داخلی خودرو است که به علت داشتن کمترین سود، تمامی محصولات را با نازل ترین قیمت عرضه می کنند. برای خرید موتور فن سیستم تهویه مطبوع با مناسب ترین قیمت، از طریق بازار آنلاین اتوموبی اقدام کنید.